Razmislite, setite se, recite!

U našoj školi 4. septembra 2019. nastavnica srpskog jezika i književnosti i psihološkinja škole organizovale su radionicu za učenike i učenice drugog razreda gimnazije. Tokom letnjeg raspusta, učenici su imali zadatak da se, u paru ili grupi, bave nekom od ponuđenih aktivnosti (sport, rekreacija, kulturne aktivnosti) i da te aktivnosti dokumentuju kroz fotografije.

Tokom radionice, učesnici i učesnice su, osim prilike da govore o sprovedenim aktivnostima, bili podstaknuti da razmišljaju o razlozima za odabir baš tih aktivnosti, kako biraju društvo za odabrane aktivnosti i da li su sve te odluke spontane ili promišljene.

Učesnici i učesnice uočili su da ih ove odluke na više načina razlikuju. Njihova interesovanja ali i trenutna raspoloženja oblikuju način na koji organizuju svoje slobodno vreme i biraju osobe koje ih okružuju. Pomenuli su dva tipa prijateljstva koja su im važna – prijateljstva zasnovana na zajedničkim interesovanjima i prijateljstva zasnovana na poverenju i otvorenosti, ali su posebnu pažnju posvetili i samostalno provedenom slobodnom vremenu.