Cognitia Libera

Jedinstveni republički konkurs za radove iz oblasti filozofije i sociologije namenjen učenicima gimnazija prvi put je imao svoje finale u aprilu 2006. godine. Motiv za pokretanje ovog konkursa je da se mladi ljudi podstaknu na razmišljanje o nekim veoma važnim temama kojih nema u nastavnim programima, da se ohrabre da iznesu svoje stavove, da progovore o tome kako opažaju svet u kome žive, kako bi mogla da se nasluti budućnost svih nas. Cognitia je naišla put do velikog broja gimnazijalaca i njihovih mentora-profesora filozofije i sociologije u velikom broju škola. Finale konkursa koje se održava svakog aprila od 2006.godine predstavlja nesvakidašnje sučeljavanje mišljena i stavova učesnika i članova žirija, mentora, publike, kroz koje svi učimo i nešto novo naučimo. Teme za konkurs COGNITIA LIBERA određuju profesori filozofije i sociologije.