„Флешденс”

,,Игра је најплеменитија од свих вештина, једина код које се служимо искључиво својим рођеним телом”, каже Иво Андрић. У тoj племенитој уметности су уживали ученици Grade 9, будући да су се на часовима музичке културе бавили овом музичком формом. Наши ученици су били изложени магији игре, певања и глуме 15.3.2024.г. у Позоришту на Теразијама.
Не дешаве се ретко и на Бродвеју као и на лондонском West Endu, да на основу филма настане позоришна представа. Такав је случај и са мјузиклом „Флешденс”. Овај позоришни хит рађен је према славном филму чија је премијера одржана 1983. године и остао упамћен пре свега по великим хитовима и атрактивним плесним нумара.
Мјузикл ,,Флешденс” је рађен према књизи Тома Хедлија и Роберта Керија, аутор музике је Роби Рот, стихове су писали Роберт Кери и Роби Рот.
Прва проба представе у Позоришту на Теразијама одржана је 30. августа 2021. године. Ауторски тим предводи редитељ Владан Ђурковић, препев сонгова урадио је Слободан Обрадовић, аутор оркестрације је Александар Седлар, кореограф Милица Церовић, диригенти су Весна Шоуц и Милан Недељковић, костимограф Јелена Стокућа и сценограф Марија Калабић.
У средишту радње мјузикла ,,Флешденс” јесте амбициозна Алекс Овенс, девојка која дању тешко ради у челичани заједно са бројним пријатељима, док ноћу наступа у локалном бару изводећи своје необичне плесне нумере.
Заплет почиње када се у фабрици појави син власника челичане Ник Харли, који се заљубљује у Алекс, радницу фабрике његових родитеља. За то време њена најбоља пријатељица Глорија подстиче Алекс да смогне снаге и оствари свој сан и пријави се за аудицију за угледну академију Шипли.
Неспретним потезима богатог младића и сина утицајних родитеља, Ник угрожава њену жељу за самосталношћу и успехом на свој начин, док ће отпуштање њених пријатље с посла, као све чешће наступање девојака из финог Харијевог бара у клубу сумњиве репутације због кризе, ову љубавну причу осенчити тамнијом бојом.
Већина асоцијација на мјузикл ,,Флешденс” углавном су везане за музичке нумере попут ,,I Love Rock ‘n’ Roll“, „Gloria“, „Maniac“, „What a Feeling”… као и плесних нумера, једног од градивних материјала овог мјузила.
Као посебна занимљивост у вези са овом поставком мјузикла ,,Флешденс” јесте ангажовање неколико младих учесника који први пут наступају у Позоришту на Теразијама. То су Невена Неранџић, Мина Ненадовић, Арсеније Тубић, затим Марта Богосављевић и Теодора Томашев, који су попут Алекс, у представу дошли преко аудиције. У најновијој представи Позоришта на Теразијама осим наших играча, игра велики број нових младих играча такође први пут ангажованих у позоришту и сви они, такође су одабарани на аудицији.
Ако нека од играчких акробација буде изведена на ходнику, или се проломи омиљени стих отпеван за октаву више, имајмо разумевања, за то је крив ,,Флешденс“.