Истражујући заоставштину Доситеја Обрадовића: Оријентиринг клуб креће на едукативни пут у Београду

У задивљујућем истраживању српске културне баштине, oријентиринг клуб у школи Руђер Бошковић организовао је просветитељску шетњу коју је водио ученик MYP 5 Реља Карановић. Група ученика уронила је у живот и дело познатог српског научника Доситеја Обрадовића обиласком кључних знаменитости у центру Београда.

Путовање је почело у Музеју Вука и Доситеја, меморијалном музеју посвећеном Доситеју Обрадовићу и Вуку Караџићу, утицајним личностима српске културе. Доситеј Обрадовић, члан Просветитељског покрета и први српски министар просвете, одиграо је кључну улогу у обликовању интелектуалног пејзажа нације.

Група је потом кренула до споменика Доситеју Обрадовићу у Универзитетском парку. Бронзана фигура, коју је вешто израдио вајар Рудолф Валдек, приказала је Доситеја као „јунака пера, који путује по свету у потрази за знањем“. Представа је ухватила Доситеја у покрету, окићеног капом, како држи књигу и штап. Како је Доситеј био познат по склоности ка крофнама, путовање је кренуло дивно ка Слаткотеци, првој специјализованој крофнарници у Београду. Овде су ђаци уживали у најфинијим градским крофнама, уживајући у укусима који су некада обрадовали и самог Доситеја.

Настављајући поход кроз академски центар Београда, експедиција је завршила у Саборној цркви Светог Архангела Михаила (Саборна црква). Смештен на раскрсници улица Краља Петра и Кнеза Симе Марковића, овај српски православни саборни храм представља значајну богомољу и очуван споменик из прве половине 19. века.

Веза Доситеја Обрадовића додаје историјску дубину локалитету, јер је сахрањен у његовом светишту. Саборна црква је одиграла кључну улогу у борби за независност, пружајући централну подршку током транзиције са турског централизма на слободу од османске власти.

Ова оријентиринг авантура не само да је приближила ученицима заоставштину Доситеја Обрадовића, већ је истакла и историјски и културни значај београдских знаменитости. Истраживање, спајање образовања и уживања, омогућило је учесницима дубље разумевање њиховог културног наслеђа.

За више новости и школских новости, пратите веб страницу школе Руђер Бошковић.