Сремски Карловци и Стражилово

Ученици Grade 8 ишли су 22.5.2024.г. на излет у Сремске Карловце и Стражилово. Предиван дан послужио  је да проведу дивно време у лепоти и топлини  Барокног градића на обали Дунава и обронцима Фрушке горе, омиљеног места нашег великог песника Бранка Радичевића. Наша шетња Карловцима започела је  разгледањем Саборне цркве и Патријаршијског двора, а затим су посетили познату Карловачку гимназију, најстарију гимназију основану далеке 1791. године. У  библиотеци гимназије, која има 18.000 драгоцених књига,  угостила их је матуранткиња ове школе и испричала по чему је ова гимназија позната и посебна. Ученици су били одушевљени оним што је посебно истакла, а то је да су карловачки ђаци познати по међусобној слози и љубави. Била је и интересантна чињеница  да се овде снимао чувени филм који сви воле ,,Лајање на звезде“ и да је управо ова библиотека била  зборница из филма.  Након обиласка Карловаца продужили су пут Стражилова, познатог излетишта, на чијем је врху, по својој жељи, сахрањен наш велики песник Бранко Радичевић. Имали су срећу што је ове године изграђена нова стаза којом су се попели на врх Стражилова и уживали у погледу на Дунав. На врху Стражилова као да је ветар носио Бранкове стихове ,,Ој, Карловци, место моје драго, ко детенце дошао сам ‘вамо“…и било је сасвим јасно откуда толика љубав према овом предивном и питомом градићу.