FILOZOFIRANJE SA DECOM

U saradnji sa istraživačima Instituta za filozofiju i društvenu teoriju u školi se održavaju interaktivna predavanja u sklopu programa “Filozofiranje sa decom”. Predavanja su za učenike grejda 9 kojima u filozofiranju mogu da se priljuče i zainteresovani učenici  iz grejda 8. Na ovim predavanjima diskutuje se o sledećim temama: Kako mislimo i razmišljamo? Kako znamo šta je dobro, a šta zlo? Šta nas čini hrabrima? Kakav je odnos jednakosti i različitosti? Kako prepoznati i postići toleranciju? Šta je pravda? Koja je svrha umetnosti? Da li postoji način da ogroman broj informacija oko nas i u nama povežemo, predstavimo sebi, shvatimo šta ih povezuje a šta razdvaja tako da sebi učinimo jasnima sopstvene misli? Da li možemo da formulišemo stavove o stvarima koje nas se tiču tako da možemo argumentovano da ih zastupamo i branimo? Da li možemo jasnije da se izrazimo drugim ljudima tako da dođemo do plodnijih razgovora i razumevanja? Da li nas jasnoća naših misli može učiniti manje zbunjenima, manje zaplašenima, manje nesigurnima? Da li nas filozofiranje čini boljim ljudima, boljim drugarima, hrabrijima, srećnijima i mudrijima?