FEST

Međunarodni filmski festival – FEST je filmski festival koji se održava svake godine u Beogradu od 1971. Prvi FEST je održan između 8. i 16. januara 1971. pod sloganom „Hrabri novi svet“, u Dvorani Doma sindikata. FEST, kao veliki deo istorije Beograda, održava se do dana današnjeg i trudimo se da ga podržimo odlaskom na barem jedan film organizovan u okviru školskih aktivnosti. U petak, 4. marta, odabrani učenici iz srednje skole išli su na treći dan Film Festa 2022. i gledali film Belfast. Belfast je polu-autobiografski film koji prikazuje život porodice radničke klase i detinjstvo njihovog malog sina tokom nemira kasnih šezdeseth u prestonici Severne Irske. Film je dobio silne nagrade i bio je pobednik na film festivalu u Torontu. Poenta i poruka fima sakrivena je u sloganu- NO MATTER HOW FAR YOU GO YOU NEVER FORGET WHERE YOU CAME FROM. (BEZ OBZIRA KOLIKO DALEKO IDEŠ NIKAD NE ZABORAVI ODAKLE SI.) Film je crno-beli ukazujući na stari način snimanja filma bez boje i prikazujući kasne šezdesete godine u pravom svetlu. Učenicima se film svideo i pokazali su izvanredno interesovanje za umetnčike filmove Festa.
Sofia Jelovac IIIb