Ekskurzija – Kladovo (grade 6)
Prohladnog oktobarskog jutra, učenici 6A i 6B krenuli su na ekskurziju u Kladovo. Naše putovanje kroz Đerdapsku klisuru započelo je posetom spektakularnom arheološkom nalazištu Lepenski Vir, gde smo se upoznali sa ostacima jedne od najstarijih kultura kamenog doba. Otkriven šezdesetih godina 20. veka od strane čuvenog arheologa prof. Dragoslava Srejovića, Lepenski Vir datira iz perioda od pre više od 10.000 godina pre nove ere. Posetioci ovde mogu videti ribolike kamene skulpture, nakit i oruđe od kostiju i kamena, kao i uklesane kamene ploče sa simbolima i znacima koji verovatno predstavljaju pismo tadašnjih ljudi.
Kladovo nas je dočekalo blagim povetarcem sa Dunava i osmesima lokalnih stanovnika. Plovidba kroz Đerdapsku klisuru, prolazeći kroz Mali i Veliki Kazan, bila je poseban doživljaj. Videli smo Decebalovu glavu isklesanu u steni na rumunskoj strani i Trajanovu tablu na našoj obali. Saznali smo gde je Dunav najdublji, a gde najuži na celom svom toku.
Narednog dana istražili smo jednu od najvećih atrakcija Negotinske krajine – Vratnjanske kapije, visoke kamene lukove koji su ostaci nekadašnjih pećina. Ove kamene kapije su retka pojava u svetu, a dolina reke Vratne ih ima čak tri. Do njih stižu samo najuporniji planinari. Nakon napornog pešačenja, odmorili smo se u porti manastira Vratna.
Prilikom posete hidroelektrani Đerdap, saznali smo da je izgrađena u saradnji sa Rumunijom i da od 1972. godine proizvodi značajan deo električne energije za našu zemlju, dok prevodnice regulišu saobraćaj Dunavom.
Sledeća stanica bila nam je tvrđava Fetislam, najznačajniji spomenik iz perioda turske vladavine. Izgradnja je započeta 1524. godine, za vreme sultana Sulejmana Veličanstvenog, a utvrđenje čine dve celine – Mali i Veliki grad, nastali u različitim periodima. Naziv tvrđave se prevodi kao „Kapija mira“ ili „Kapija islama“, a tvrđavu su osvajali Austrougari, kao i srpski ustanici tokom Prvog srpskog ustanka. Konačno, 1867. godine, tvrđava Fetislam, zajedno sa još četiri tvrđave u kojima je bila turska vojska (Kalemegdan, Smederevo, Užice, Soko i Šabac), predata je knezu Mihailu Obrenoviću, čime je zvanično poslednji turski vojnik napustio teritoriju srpske Kneževine.
Poslednjeg dana obišli smo Felix Romulianu, poznatu i kao Gamzigrad, prelepu palatu rimskog cara Galerija u blizini Zaječara, koja se od 2007. godine nalazi na UNESKO-voj listi svetske kulturne baštine. Posebno su čuveni podni mozaici, čije smo ostatke videli na samom lokalitetu, ali i u Muzeju grada Zaječara koji smo posetili.
Druženje, sportske aktivnosti na otvorenom, plivanje, filmske projekcije, maskenbal, šiz-friz i veče talenata učinili su ovo putovanje još nezaboravnijim. Videli smo, čuli i naučili puno toga na ovoj ekskurziji i jedva čekamo da otkrijemo kuda će nas put odvesti naredne godine.
Učenici grade 6A i 6B