Музеј књиге и путовања

Ова прича има необичан почетак. Почиње од краја. Од импресија који су уписани у Књигу утисака и који су израз непатвореног одушевљења малих посетилаца. Такви утисци  јесу права потврда  о неопходности ове посете. Наиме, 23.11.2023.г. група ученика ОШ ,,Руђер Бошковић“  посетили су Музеј књига и путовања. У Музеју се представља развитак штампе и писане речи, различити појавни облици књига у свету и приказује се развитак и значај књиге за људску цивилизацију. Темељ ове институције чини Библиотека Лазић, званично основана 1882. године у Војводини, која постоји већ девет генерација.Назив Удружења Адлигат потиче од стручног библиотечког термина који означава више разноликих књига повезаних у једне корице. Тај назив је за симбол повезаности не само више књига у једним корицама, већ више генерација, култура, земаља и народа под једним кровом, у једној институцији.

Музеј представља српско издаваштво, штампу и писану реч, како у Србији,
тако и у иностранству. У Музеју се срећу и стране државе и културе путем, пре свега књига, а затим и других експоната (предмети, филателија, нумизматика итд).
У  сталној поставци, између осталог наши ученици су видели:

– више од 300 књига пре 1800. године;
– књиге на штапићима од бамбуса;
– магијску књигу из џунгле индонежанског племена Батак чији су листови
направљени од палминог лишћа, а корице од костију;
– књигу на папиру направљеном од слоновог измета;
– јестиву књигу од пиринча;
– књигу на најквалитетнијој свили;
– прибор за писање књига од тиковог дрвета из Мјанмара;
– колекцију више стотина минијатурних књига, од којих је најмања
величине свега 3,5 милиметара;
– књиге са резбареним корицама од дрвета;
– књиге са листовима од тиковог дрвета и од ручно прављеног папира из
разних азијских и афричких племена;
– молитвенике са Тибета са корицама од мермера, из Монголије са
украсима од жада;

– руком писана дела познатих књижевника;

– легате књижевника и других значајних личности наше културе…

Било је много знатижеље, доста постављених питања и још толико оних која треба тек поставити – у следећој посети.