ZABORAVLjENI UMOVI SRBIJE – VASA PELAGIĆ

U sredu 2. decembra 2015. godine, Danica Gaković održala je drugo predavanje u okviru projekta „Zaboravljeni umovi Srbije”, koji je pokrenuo Učenički parlament. Vasa Pelagić, živeo je 19. veku i bio učitelj, pisac, putnik, urednik časopisa, pristalica socijalističkog pokreta i arhimandrit (vremenom se odrekao crkve i bio je raščinjen). Svojim idejama on je snažno uticao na radnike i seljake na prostorima čitavog Balkana. U našem narodu Pelagić je poznat po svom „Narodnom učitelju”, koji se i danas može naći u mnogim domovima u Srbiji. Delove iz te riznice mudrosti predstavila nam je Danica, govoreći o lekovitim svojstvima kantariona, jagoda, o lečenju zmijskog ujeda i drugim praktičnim savetima. Na kraju prezentacije diskutovali smo o prevodima stranih reči i izraza, za koje je Pelagić predlagao da uđu u srpski jezik, a neke od njih i danas su u upotrebi. Ovom prilikom u prevođenju se istakla učenica drugog razreda, Anđela Lolić. Sa nestrpljenjem očekujemo naredno druženje u Pričaonici i nastavak serije „Zaboravljeni umovi Srbije”.