Kraljevo

Učenici naše škole nedavno su imali priliku da posete nekoliko značajnih kulturno-istorijskih lokaliteta u Srbiji, u okviru ekskurzije u Kraljevu i okolinu. Prva stanica bila je manastir Žiča, gde su učenici saznali više o bogatoj istoriji ove svetinje, koja je bila centar srpske duhovnosti i krunisanja srednjovekovnih vladara.

Nakon toga, obišli su manastir Studenicu, jedan od najvažnijih srpskih manastira, poznat po svojoj arhitekturi i freskama, koje predstavljaju biser srednjovekovnog slikarstva. Poseta ovom manastiru ostavila je snažan utisak na sve prisutne, a učenici su imali priliku da uče o značaju ovog kulturnog blaga.

Putovanje je nastavljeno posetom manastiru Ljubostinja, zadužbini kneginje Milice, gde su učenici saznali više o njenom životu i ulozi u očuvanju srpske kulture i duhovnosti tokom teških perioda osmanske vlasti.

U Vrnjačkoj Banji, učenici su proveli prijatno vreme šetajući kroz banjski park i uživajući u opuštajućoj atmosferi ovog popularnog turističkog mesta. Završili smo ekskurziju u Kragujevcu, gde smo obišli Spomen park ,,Šumarice“. Ova ekskurzija je bila prilika da učenici kroz neposredan doživljaj nauče više o srpskoj istoriji i kulturnom nasleđu, a istovremeno su se zabavili i ojačali prijateljstva.