Вршац – банатска авантура Г8

Ученици Г8 уобичајено крстаре Банатом током екскурзијских дана, а ове године је то било 6-10.10.2024.г. Садржај екскурзије је био богат и разноврстан. Посетили су Идвор, родно место Михајла Пупина. Одломак из његове аутобиографије су читали непосредно пре екскурзије, те им је то помогло у сагледавању живота и стваралаштва овог великог научника. У Музеју наивне уметности у Ковачици, следећем одредишту током првог дана, чули су историјат музеја, упознали се са најчешћим мотивима наивног сликарства и најпознатијим сликаркама и сликарима. Водич је на врло интересантан начин провео руђеровце кроз родни град Паје Јовановића, чувеног сликара, и Јована Стерије Поповића, знамените личности за српску културу и драмску књижевност. Посећена је Апотека на степеницама, музеј Конкордија, највећа катедрала у Србији, видели су родну кућу Јована Стерије Поповића, Ваздухопловну академију, Вршачку кулу и још много знаменитости Вршца. Посетили су два манастира Месић и Средиште, винарију и уживали у спортским активностима у СЦ ,,Миленијум“ и отвореним теренима Црвеног крста. Европско првенство у фудбалу ове године је било потпуно засењено бравурама наших талентованих фудбалера, а о фер-плеју и жару су надмашена сва будућа фудбаласка првенства, и она која ће бити на Старом континенту, али и она на светском нивоу. Своју памет, проницљивост и довитљивост показали су ученици Г8 и у ескејп-руму, поништавајући све претходне рекорде.
Кинеске радње су рашириле крила маште и креативности деце. Костимирани у шешире, брката млада господа шетала се улицама Вршца и збуњивала њене становнике. Нису знали да ли је толико Стеријиних јунака наједном нахрупило и изашло са позоришних дасака на улице. Оставили су их да решавају ту загонетку. Забава, смех, духовитост уселили су се и у вечерња дужења, дуге шетње и тајне симпатије. Следеће године ће бити настављени у нишкој епизоди.