Svetski dan mentalnog zdravlja u gimnaziji „Ruđer Bošković“

Učenici i zaposleni gimnazije su Svetski dan mentalnog zdravlja obeležili kroz dve aktivnosti usmerene na podizanje svesti o psihološkim poteškoćama i umanjenju stigme usmerene na osobe koje se sa njima nose. Željeni ishod ovih aktivnosti bio je smanjenje distance između učenika i osoba sa psihološkim poteškoćama, budući da statistika ukazuje na to da se svaki peti adolescent suočava sa nekom vrstom ovakvog problema.

Kroz čajanku pod nazivom „Tea&Talk“ obeležili smo četvrtak, 10. oktobar. Na čajanci su prisutni mogli da uz čaj i keks, u saradnji sa psihološkinjom škole, razgovaraju o dobrim i lošim aspektima svakodnevnice, posla, međuljudskih odnosa i ostalim temama koje su za njih važne. Ovaj događaj ukazao je učenicima, ali i nastavnicima na važnost otvorenog razgovora i kreiranja bezbednog prostora za izražavanje i negovanje mentalnog zdravlja.

Budući da je zvanična tema ovogodišnjeg Svetskog dana mentalnog zdravlja prevencija samoubistava, druga aktivnost kojom smo obeležili ovaj datum je projekcija filma „It’s kind of a funny story“. Učenici drugog razreda gimnazije su bili u prilici da diskutuju o stigmi koja okružuje mentalnu bolest, kao i da nauče nešto učestalosti i vrstama mentalnih poteškoća koje pogađaju adolescente. Film i diskusija nakon filma pokrenuli su mnoga pitanja u vezi sa otvorenošću sa kojom pristupamo mentalnom zdravlju, čestoj nevidljivosti osoba koje se suočavaju sa problemima, kao i o adekvatnim načinima za reagovanje u okruženju.