Cognitia Libera

Jedinstveni republički konkurs za radove iz oblasti filozofije i sociologije namenjen učenicima gimnazija prvi put je imao svoje finale u aprilu 2006. godine. Motivi  za pokretanje ovog konkursa su bili delom isti kao i oni koji su godinu dana ranije  pokrenuli Smotru istraživačkih radova, ali i želja da se  mladi ljudi podstaknu na razmišljanje o nekim veoma važnim temama kojih nema u nastavnim programima, da se ohrabre da iznesu svoje stavove, da  progovore o tome kako  opažaju svet u kome žive, kako bi mogla da se nasluti budućnost svih nas. Cognitia je naišla put do velikog broja gimnazijalaca i njihovih mentora-profesora filozofije i sociologije u velikom broju škola. Finale konkursa koje se održava svakog aprila od 2006.godine predstavlja nesvakidašnje sučeljavanje mišljena i stavova učesnika i članova žirija, mentora, publike, kroz koje svi učimo i nešto novo naučimo.

Teme za konkurs COGNITIA LIBERA određuju profesori filozofije i sociologije. Od početka dobijamo dragocenu podršku i učimo od dr Predraga Krstića, tvorca jedinstvene atmosfere koja  vlada u finalnom delu.

Prvi laureat  naše Kognicije bio je Milan Sremčev iz novosadske gimanzije „Laza Kostić“.